Čtvrtá vlastivědná výprava spojená s tematikou přírodovědy


Dnešní putování v regionu bylo zaměřené na využití a zpracování paliv a nerostných surovin využívaných pro výrobu elektrické energie. Teoretická příprava ve škole je jedna část poznání, ale větší přínos pro pochopení učiva je poznat vše v praxi. Kam jinam mohla směřovat naše cesta? Kraj Ústecký, místo vzdálené 4 km od města Bílina, úpatí Krušných hor.

Exkurze vychází z učiva přírodovědy. Co má žák v páté třídě znát a umět?

– třídit horniny podle vzniku
– uvádět příklady využití hornin člověkem
– třídit nerostné suroviny využívané pro výrobu energie dle skupenství
– na mapě České republiky vyhledávat ložiska paliv
– uvádět příklady využití a zpracování paliv

Ledvická elektrárna

Přesněji řečeno jejich úžasné a akční infocentrum, které nabízí veřejnosti informace o tom, jak se z kousku uhlí stane energie, která vám doma rozjede mixery, nabije mobily, rozsvítí vánoční dekorace nebo si pomocí ní uvaříte dobrý oběd. V elektrárně Ledvice je spalováno hnědé uhlí, které se vytěžilo z dolu Bílina.  A to všechno se dozvíte pomocí zážitkové prezentace, interaktivních panelů, her, popisů technologií.

Lektorky vám zprostředkují výstup na nejvyšší rozhlednu v ČR. V 3D kinu si promítnete, jak z obrovských kapradin vzniklo uhlí, přenesete se do doby prvohor, druhohor, třetihor a doby ledové. V herním koutku si prakticky vyzkoušíte, které látky jsou elektrické vodiče. Poznáte skřítky, kteří představují různé druhy energie, společně s nimi zachráníte město a naučíte se šetřit energii v domácnosti. Pro dnešní dobu docela užitečná informace, nemyslíte?

Naše třída v doprovodu odborného průvodce, kterým byla paní Dana, mohla vidět i turbíny, venkovní části elektrárny, chladící věž a konečně pochopit, jak celý teto elektrický „obr“ pracuje pouze pod vedením 200 lidí.

Byl to zážitek a všem ho vřele doporučuji. Škoda jen, že počasí nám nepřálo, a pohled na krajinu Českého středohoří jsme mohli vidět pouze z přiložených obrázků. Tak snad příště.

Město Most

Ten, kdo čte naše články, jistě ví, že naše putování je zaměřené hlavně na historii našeho regionu. Město Most bylo vzdáleno jen několik km od elektrárny.  A protože tam v roce 1975 byl po kolejích kvůli těžbě hnědé uhlí přesunut kostel Nanebevzetí Panny Marie (a to přesně o 841 metrů), aby byl ušetřen a nemusel by být srovnán se zemí, naše druhá část výpravy směřovala přesně tam.

Pokud někdy v budoucnu kostel navštívíte, můžete se těšit na poutavý výklad pana průvodce, podívat se do podzemní krypty, zhlédnout film o přesunutí kostela a třeba si i zazpívat jako my v nádherné akustice tohoto pozdně gotického chrámu.

Mgr. Kateřina Kubíčková