Média v současnosti významně ovlivňují naše chování, můžeme je využít ale také zneužít. Jak média ovlivňují život teenagera? Opravdu je vše možností volby? Co sociální sítě, skrývá se za nimi také reklama? Dokážeme rozlišit mezi skrytou a klamavou reklamou? Žáci 9. třídy měli možnost pracovat s různými podobami informací a vyhodnocovat je. Během workshopu pracovali s reklamou, product placementem, hoaxy, informacemi ze sociálních sítí i klasickými novinami.
Smyslem workshopu bylo podpoření kritické analýzy informací, které se k nám dostávají v nejrůznějších podobách a v mnoha případech se snaží manipulativně ovlivnit náš názor nebo rozhodnutí. A jaké jsou názory našich deváťáků se můžete dočíst dále …
Zpětná vazba od žáků :
„Včerejší workshop mi dal hodně. Naučil mě co je to hoax a jak ho poznat. Vím, jak se lépe orientovat na internetu. Díky této akci dokážu rozpoznat pravdivé zprávy od těch nepravdivých. Paní byla milá a dokázala nám to podat formou, kterou naše generace nejvíce chápe a rozumí. Byl bych rád kdyby takových akcí bylo více.“ Tomáš K.
„Přijela velmi příjemná paní. Udělala na mě veliký dojem. Rozuměla všemu co říká a zaujalo mě kolik toho ví o sociálních sítích. Měla k nám velmi blízko a dozvěděla jsem se plno zajímavých informací. Byla to pěkná zkušenost.“ Patricie J.
„Abych to vzala obecně, upřímně mě workshop moc nezaujal. Tohle téma jsme brali již několikrát v několika předmětech. Máme prý připomenout, že hlavně v občanské výchově s panem učitelem Skálou. Podle mě tohle téma není až tak důležité. Každý, ať si věří čemu si věřit chce… Myslím, že daleko příhodnější, zajímavější a hlavně daleko důležitější by byl například workshop ohledně drog, u kterých je podle mě daleko důležitější, abychom se o nich dozvídali čím dál tím víc informací a vyvarovali se jim. Podle mě by byla přednáška i daleko významnější, kdyby nám paní na začátku řekla, zda má něco ohledně internetu, hoaxům nebo fake news, vystudované. Protože dávat nám příklady z jejího běžného života, například, jak své dceři zakoupila chytrý telefon a ona si tam okamžitě nainstalovala několik soc. sítí, se mi zdá celkem neprofesionální. Myslím ale, že jsme se tam i párkrát v některých situacích našli. Aby to tu nebylo jen samé negativum. Paní, které to všechno prezentovala, mi byla sympatická, celkem nás i chápala. Pustila nám i několik videí, ať už drastičtější, nebo videa o hoaxu, která byla zpracována tou zábavnější a vtipnější formou. Dala nám i pár úkolů, což nás naštěstí trošku probudilo.“ Jasmína R.
„Včerejší workshop se mi líbil. Paní byla milá a uměla vysvětlovat. Bylo zajímavé, že jsme jen tiše neposlouchali, ale zapojila nás. Odpovídali jsme na otázky, občas ji nějak doplnili a tlumočili své názory. Nakonec jsme ještě sami hledali na internetu nějaký hoax. Já osobně jsem se nic moc nového nedozvěděla – v tomhle se docela pohybuji a mimo to jsme tohle už probírali na časopisu – ale určitě bylo příjemné si znalosti osvěžit. Byla jsem ráda, že paní znala youtubera, kterého sledování mi jako jediného z těch, které znám, nepřijde jako ztráta času. Mluvila o něm hezky, že je chytrý, má to v hlavě srovnané a dokáže vysvětlovat, poučit a pobavit v jednom. Přiblíží vám i témata, která vás úplně nezajímají. Pustili jsme si od něj dvě videa, o hoaxu a o fake news – Je to pravda? a Šmejdi. Jmenuje se Kovy, kdybyste se chtěl náhodou podívat.. 😀 Celkově mě potěšilo, že i přes věkový rozdíl s námi měla paní dost shodné názory.“ Anežka Š.
„O tomto tématu jsme se hodně zabývali na hodině tvorby časopisu, takže mi je toto téma velmi známé. Přednáška mě bavila a bylo fajn si o tom společně popovídat. Zkoušeli jsme si hledat nějaké ty příklady hoaxů a dokonce jsme zkoušeli rozeznat, které zprávy jsou falešné a které naopak pravdivé. Řešili jsme i problematiku sociálních sítí.“ Kristýna B.
„Včerejší workshop se mi líbil, povídali jsme si hodně o sociálních sítích a o fake news. Hodně jsme rozebírali Facebook, Instagram a Tik tok. Zkoumali jsme různé články a měli zjistit jestli jsou pravdivé nebo je to hoax. Já jsem se tam dozvěděla hodně informací jak si ověřit pravdivost různých článků, fotek i videí. Sami jsme potom hledali různé fake news a hoaxy. Workshop mě bavil a bylo to poučné.“ Káťa L.
„na WORKSHOPU jsem se dozvěděla:
-že ne všechno,co je na internetu je pravda
-že hodně lidí ,,naletí“ na falešné zprávy
-že bychom všemu hned neměli věřit
-že lidi dávají na sociální sítě urážlivé/nepravdivé věci
-že bychom na sociální sítě neměli dávat osobní fotky
-že bychom neměli každému věřit
-že bychom si neměli psát s cizími lidmi
-že bychom se neměli vydávat za někoho jiného“
Nikola M.
„Včerejší workshop se mi líbil. Paní zahrnula spoustu informací o hoaxech a fake news. Koukali jsme se i na pár fotografií, které někdo ořízl, aby to vypadalo jako vražda vojáka. Přitom mu dávali pouze napít. Druhou hodinu jsme se koukali na youtubera Kovyho, který vysvětloval hoaxy a fake news. Paní byla milá a mluvila srozumitelně, takže jsem s workshopem byl spokojený.“ Erik F.
„Vše co jsem se „dozvěděl“ první hodinu jsem už znal z jiných předmětů jako například časopis. Zajimavá byla diskuze o socialních sítích, jak být v bezpečí na internetu a jak některé fotky mohou popudit různé lidi. Narazili jsme na téma, které se týkalo dětí v mladém věku, které mají socialní sítě a co na ně dávají. I přesto, že jsem to znal tak mě to bavilo.“ Vojta P.
„Včerejší workshop byl zajímavý, ale zas jsme byli (nebo teda já) obeznámeni co je hoax a nebo fake new. To nám však otevřelo diskuzi, protože jsme se mohli bavit o tom, jestli se s nimi setkáváme a co si o nich myslíme či jestli jsme nějakým těmto zprávám uvěřili. Paní mluvila hezky, ptala se nás jak to máme s internetem my a jak třeba používáme sociální sítě a co si o těch nových myslíme jako třeba o tik toku, který používají většinou mladší děti a bavili jsme se o tom co na to dávají.“ Marek J.
„Jediný, co mě na té prezentaci zaujalo bylo jak se po internetu šíří tzv. hoax. To je informace, která se šíří internetem a není vůbec pravdivá. Nic se mi na tom nelíbilo, bylo to zajímavé. Dozvěděl jsem dost nových informací a udělala to i vtipnou informací.“ Dominik K.
„Včerejší workshop se mi moc líbil. Dozvěděla jsem se informace, které jsem sem už věděla. Diskutovali jsme o věcech v okruhu sociálních sítí, hoax, kyberšikany atd… Paní nám řekla o skupině lidí (děti a důchodci) – děti neumí poznat ty různé věci a za důchodců tahle doba nebyla.“ Kristýna K.