Velikonoční jarmark v obci

A je to tady. Po dlouhé době se vrací do obce i Velikonoční jarmark. Naplánován byl na 28. 3. na „Den učitelů“ a jak jinak slavit? No přece prací. Kalendář nám oznamoval jaro. O to strašnější bylo probuzení a pohled z okna v den konání naší měsíc plánované a velké akce. Ano, vím, že meteorologové hlásili návrat mrazíků, ale ve skrytu duše jsem doufala, že se třeba spletou. Nespletli se, vyšlo jim to. Ranní pohled z okna byl děsivý. Zima se vrátila, vítr foukal tak, že některým prodejcům odnášel a rozbíjel zboží. Sníh nám všem ráno křupal pod nohama, když jsme šli chystat svoje zboží do stánků. Někteří prodejci nedorazili ti na rozdíl ode mě věřili meteorologům.

Panika. Ráno jsem hledala dávno již zabalené čepice, rukavice, zimní boty, zateplené kalhoty, vše to, co potřebujete, když víte, že budete celý den venku. Příroda si s námi celý den hrála podivnou hru. Ráno byl velikonoční strom celý zasněžený, barevná vajíčka skoro neviditelná. Odpoledne to bylo veselejší, kluci se proháněli po zelené trávě s ručně upletenými pomlázkami. Sluníčko na nás vykukovalo a občas se člověk i zahřál nejen u svařáčku od Tomáše, ale i od slunečních paprsků. Kromě popisu počasí bych chtěla napsat i pár slov o jarmarku. Kdo zde nebyl, udělal velkou chybu. Protože já jsem si domů z jarmarku přinesla: úžasné domácí sýry od kravičky Julinky, krásné přívěsky z keramiky, věneček na dveře od prvňáčků, břicho jsem naplnila výbornými koláči z tvarohu a máku od deváťáků, můj syn s i upletl pomlázku u Zuzky, ochutnala jsem skvělé domácí perníčky. Od dětiček z Dráčku jsem si přinesla řeřichu, od dětí z horní školky mám krásnou čelenku, ráno budu snídat chlebík a na něj si namažu výbornou domácí marmeládu od Lucase a jeho mamky, od švadlenky Jarušky mám doma šité pytlíkové zajíčky, které jsem naplnila dobrotami z jarmarku, od Zuzky mám krásnou vázičku a sukulenty, od kouzelných babiček jsem si koupila ručně malovaný obrázek a ovečku z rouna. No a od dětí z mé třídy jsem koupila zbytek neprodaných jarních kytiček. Po dvanáctihodinové šichtě jsem si večer s nohama na stole dala dortík a domácí čokoládový likér od Manu čoko a konečně jsem si odpočinula. Dřina to byla pořádná, moje třída si v matematice spočítala, že mají vlastně odpracovanou osmihodinovou pracovní dobu. Musím je moc pochválit a poděkovat jim, páťákům, za skvělou organizaci dopoledních velikonočních dílniček, které připravili pro budoucí školáky. Také oceňuji jejich samostatnost, výřečnost při prezentaci a prodeji výrobků a zboží a také za dobrou kalkulaci cen a správný výpočet nákladů, tržby a zisku. Ano, obávali jsme se ztrát, ale při počítání výdělku jsme nebyli v mínusových položkách.

Tvořivé dílničky si připravila také devátá třída společně s Pavlínkou a Evčou. Žáci z prvního stupně si v kině vyráběli krásné velikonoční zápichy, přáníčka a jiné dekorace. Kromě vypsaných prodejců jste měli možnost vidět i stará řemesla. Náš kolega Marek, točil na hrnčířském kruhu a pod jeho rukama vznikala nádherná díla: džbánky, misky, hrnečky. V komunitním centru byla k vidění drátkovaná vajíčka, děti měly možnost vidět ruční práce: háčkování, pletení. K vidění byla i technika zvaná quilling a šité dekorace od Oksany z Ukrajiny. V parčíku si kluci mohli uplést pomlázku, holky nabarvit vajíčka a ozdobit perníčky. Během dne jsem nechala otevřený kostel a prováděla pocestné, byla jsem překvapena, kolik lidí z Povrlů bylo v kostele poprvé. Někteří se vrátili a přišli na koncert, kterým byl zakončen Velikonoční jarmark. Kdo si ho nenechal ujít, měl možnost slyšet žáky ZUŠ hudební ho oboru varhan í k z Litoměřic. Krásné skladby a nádherný zvuk varhan zněly kostelem. Při poslechu příčné flétny mi běhal mráz po zádech, zazněla roztomilá vystoupení našich nejmenších dětiček a žáků ZuŠ. Na závěr vystoupily tři zpěvačky s úžasnými hlasy. To vše se ozývalo v kostele.

Jako pořadatelka celé akce jsem měla velikánskou radost, že na začátku představení byl kostel narvaný k prasknutí, škoda jen, že se po vystoupení dětí ze školek kostel vyprázdnil. Věřte, není nic horšího pro účinkující a jejich učitele, než když vidí, jak se kostel v průběhu koncertu vylidňuje. Chtěla bych vás touto cestou požádat, pokud si již uděláte čas a na koncert přijdete, vydržte nejen na vystoupení vašich dětí, ale i na hostující, kteří k nám přijeli z jiných škol. I ti si zaslouží kostel plný obecenstva a potlesk, což je pro ně jediná odměna za čas strávený zkoušením. Co říci na závěr. Jarmark byl velice úspěšný, prodejci prodali všechno své zboží, měli jste možnost potkat známé a popovídat si u dobré kávy, či svařáku. Velikonoční nálada byla cítit všude. Mám radost, že jste podpořili prodejce a u každého stánku jste se zastavili a něco si koupili. Za žáky 1., 5. a 9. třídy mám radost, že jejich měsíční práce na výrobě dekorací byla oceněna tím, že se zboží prodalo. Právě díky vám, návštěvníkům. Tak jak se děkuje na Oscarech, tak budu děkovat i já. Protože bez spousty lidí by jarmark nebyl.

Poděkování patří: Obci, která mi umožnila uspořádat velikonoční dílny pro školáky a předškoláky a přispěla na ně. Velký dík patří „rychlé rotě, bez jejichž pomoci by nestál jediný stánek, a když jsem je ráno v sedm viděla, jak v mrazu makají a dělají vše, co jsem si vymyslela, tak mají můj obdiv. Také děkuji panu Fialovi za veškerý servis ohledně chodu jarmarku, aparatury, dobrého a vstřícného jednání. Všem prodejcům, žákům a předškolákům, žákům ZUŠ, učitelům, kteří se dětem věnovali i po jejich pracovní době a připravili na jarmark krásné velikonoční dekorace a krásný koncert v kostele. Kuchařkám z MŠ a ZŠ za teplý čaj, který byl v této zimě důležitý a velice potřebný. Horní MŠ za krásnou velikonoční výzdobu kostela. Musím poděkovat všem žákům a učitelům, rodičům, občanům, že nás podpořili a nějakou tu kačku utratili. Také velký dík patří mým kolegům ve škole, protože všude byl rozložen materiál a velikonoční dekorace. Nesmím zapomenout ani na družinu, kde se také malovala vajíčka a Aničce za krásný plakát. Děkuji Dianě za možnost přesunout jarmark i do komunitního centra, paní Bucharové a Českému rozhlasu za velkou propagaci a přímé vstupy z jarmarku. Díky reportáži naši vesničku navštívilo i pár lidiček z Ústí a Děčína. Tomášovi Sosnovi za občerstvení. Velký dík patří i všem rodičům a občanům za malovaná nebo vyfouklá vajíčka, která jsem od vás dostávala. Vajíčkový strom je krásný a věřím, že se příští rok naplní dalšími kraslicemi. Poslední poděkování patří mým dětem a mé rodině, protože měsíc se u nás žilo jen jarmarkem. Za rok zase v parčíku, v kostele, a třeba i v nové kovárně.

Mgr. K. Kubíčková