První úspěchy nové sezóny jsou tu. V útulném prostředí DDM ve Varnsdorfu se v sobotu naši borci neztratili a vezou dva cenné kovy. V kategorii mladších žáků vybojoval zlatou medaili Marcel Marek ze 4. třídy a v kategorii starších žáků bronzovou medaili Nikola Hampl ze 6. třídy. Dále bojovali Pepa Mánek a Petr Kolouch, skončili na 14. a 19. místě. Celkově se této pěkné akce zúčastnilo přes 60 mladých hráčů a hráček. V sobotu 13. 10. se koná další šachové klání, a to u nás v Povrlech. Bude nám domácí prostředí svědčit? To uvidíme za pár dní.
Napsala nám po několika letech
Za to, kým jsme, vděčíme mnohým faktorům. Rodině, jež nás posouvala, prostředí, které nás formovalo, lidem, kteří nás ovlivnili. Kým jsem já? Příští rok ukončím 18. rok školní docházky a magisterským titulem stvrdím její úspěch. Není to tedy zrovna krátký příběh. A kdo by uvěřil, že začal na základní škole v malé obci na levém břehu Labe. Na Základní škole a Mateřské škole v Povrlech, kde jsme měli „Začít spolu“.
Šlape celá rodina aneb Povrlská šlapka 2018 z pohledu generací
Otec
U snídaně je překvapivě ticho. Všichni jsou myšlenkami někde jinde. Co se to děje? A jo vlastně! Dnes je tady ta šlapací sobota! Povrly se vylidní, v okolních kopcích se budou valit houfy dobrodruhů a dobrodružek, lačných odměn ze soutěží a především pak buřtů v cíli. A rodina si už v hlavách sumíruje taktiku na náročný výstup do neznámého terénu a na zdolání překážek, které nám do cesty postaví organizátoři. A že jich letos zase bylo.
Deváťáci
My jako deváťáci jsme tu z vás všech nejdéle (nepočítáme učitele). Zažili jsme spoustu změn, proměn a velkých akcí na této škole. Pamatujeme si ještě staré záchody u jídelny, kabinet paní učitelky Melounové i samotnou paní učitelku, knihovnu, kde je teď udělaná třída a mnoho dalšího. S jistotou Vám ale můžeme něco říci. A to, že se nám bude po této škole stýskat. I naše třída samotná se za těch 9 let změnila. Nesnášeli jsme se, potom jsme se zase měli hrozně rádi a nakonec tu jsme jako jedna velká parta, co se rozbrečí při každé vzpomínce na těch 9 let. Proto všichni, co toto čtete, uvědomte si, že těch 9 let uteče hrozně rychle a nikdy se nevrátí zpět.
Olympijský běh
Středa 20. června. Olympijský běh je tady a my, věrni odkazu našeho nejlepšího maratonce všech dob, Emila Zátopka, jdeme běhat! Letos se na pořádání akce podíleli i samotní žáci a zvládli to na jedničku. Konkrétně deváťáci a sedmáci. Ondra pouštěl jednu hudební pecku za druhou. Tinka a Mája předvedly parádní společnou rozcvičku. Matěj K. a Kůra postavili výbornou, ale náročnou trať. Matěj H. s Tinkou dělali skvělé vodiče pro nejmenší běžce a Naty všechny těsně před cílem brutálně zkropila vodním dělem. Navíc si žáci všechno sami moderovali. Zkrátka pecka. Dobře vy!!! Účast byla hojná a těch, kteří to „ošidili“ nakonec nebylo tolik. Třeba se zamyslí a příště poběží také, aby podpořili dobrou věc. Výsledky závodu nakonec nebyly nejdůležitější. Vyhrál každý, kdo doběhl a zúčastnil se. A o to šlo hlavně. Děkuji všem (žákům a pedagogům) za podporu a ochotnou pomoc při organizaci závodu.
Povrlští šachisté na mistrovství republiky škol ve Zlíně skončili na vynikajícím 8. místě!
Po roce jsme se opět vypravili do města obuvi Zlína na finále republiky škol v kategorii 1. – 5. třída. Sestava byla jiná než loni – zůstali v ní Marek a Niky, přibyli Petr a Marcel.
V krásnějším prostředí jsme nikdy nehráli. Akce se uskutečnila v kongresovém paláci v centru Zlína, je to nádherná dominanta města. Pořadatelé připravili bohatý doprovodný program, my jsme se vydali do ZOO Lešná. Pokud budete mít někdy cestu kolem Zlína, doporučuji. Na toto šachové klání se probojovalo 30 nejlepších škol z Čech a Moravy. Soupeři byli nadmíru zdatní, ale naši bojovali a rozhodně neprodali svojí kůži lacino, dokázali například remizovat 2 : 2 s prvním nasazeným týmem z Frýdku – Místku. Celkově jsme obsadili 8. místo, a jak si vedli borci na jednotlivých šachovnicích?
Die Grundschule fährt nach Dresden
Základní škola jede do Drážďan. To je název našeho článku. V pondělí 18. června se žáci 8. a 9. třídy vydali na výlet do Drážďan. Cílem bylo zbavit se strachu z cizí řeči a zkusit aplikovat v praxi to, co se v průběhu roku, či dvou, naučili v hodinách německého jazyka. Malý krůček pro lidstvo, ale obrovský krok pro žáky samotné, to mi věřte. Díky příhraniční spolupráci a celodenní jízdence Labe-Elbe jsme se celkem levně dopravili do Drážďan. Cesta byla delší, ale my jsme se zabavili, a proto také rychle uběhla. V Drážďanech nás čekala prohlídka krásného historického centra, kterou jsme započali již na Drážďanském nádraží. V ulici Prager Straße jsme si vytipovali obchody, které při cestě zpět nesmíme minout, a vesele jsem pokračovali dál.
Orientační běh pro první stupeň
Na naší škole se pomalu rozšiřuje sport, který kombinuje běhání a orientaci v přírodě – orientační běh. Tento sport nám také přiblížily dvě ročníkové práce od nás „deváťáků“. Jedna od Natálie Bujné (tvorba plánku a pořádání závodů ve školní tělocvičně pro druhý stupeň) a druhá ode mne (výroba mobilních kontrol a tvorbu mapy areálu školy pro orientační běh). Abych odzkoušel funkčnost mapy a kontrol, rozhodl jsem s pomocí pana učitele Hauznera pořádat závody v orientačním běhu pro první stupeň. Nejdříve jsem se obával, že děti můj výklad o mapě nepochopí a že se na trati ztratí, ale opak byl pravdou. Děti nejenže pochopily mapu, ale všechny byly natěšené na průběh závodu.
Soutěž „Mladý Záchranář“
Naše škola se pyšní mnoha velkými úspěchy, většinou na poli šachovém či orientačním. Tentokrát šlo o úspěch na soutěži „Mladý Záchranář“. Výprava v podobě hlavy týmu (nebo spíš krku?) paní učitelky Černohlávkové, pravidelných účastníků Matěje Karvánka a Karla Kurendy a nováčků Jasmíny Rajtorové a Bětky Siručkové se umístila na 3. místě. Bohužel nám o jedno umístění utekl postup do krajského kola, ale i tak to byla skvělá zkušenost. Správně bych, ale měla začít od úplného začátku, kdy začala naše příprava na tuto soutěž. A to, že to byla velmi pečlivá příprava snad nemusím ani zmiňovat. Domlouvali jsem si schůzky. Občas to bylo místo vyučování a někdy zase po škole. Na schůzkách jsme se většinou učili věci (jak to na naučných schůzkách většinou chodí), které byly potřeba. Jako je resuscitace, druhy hasících přístrojů, topografie, uzle atd…