
Chcete vědět jak se žije v Senegalu? Jak se staví bungalovy z PET lahví? Pojďte se s námi seznámit s projektem “Plast nemusí být jen odpad”. Vyprávění o životě v Africe, zkušenostech našeho hosta ze Senegalu a jeho pohledu na svět. Workshop v naší škole a školkách byl součástí projektu, ve kterém nás Lucie a Bacary seznámili se svým ekologickým projektem. Více o projektu zde. Video zde.
Archiv rubriky: přednáška
Centrum pro regionální rozvoj ČR pořádá Den otevřených dveří k 20. letům vstupu České republiky do Evropské unie

Po celou dobu konání akce si budete moci prohlédnout prostory Centra v Ústí nad Labem, kde mimo jiné uvidíte fotografie a videa úspěšných projektů IROP a EÚS, virtuální prohlídky vybraných projektů, ukázky stavebních materiálů a získáte informace o všech aktivitách Centra. Naší základní školu, nové vybavení a aktivity budou reprezentovat naši učitelé informatiky p. uč. Tomáš Skála, matematiky, fyziky a 3D modelování p. uč. Ladislav Kovář. Navštívit nás můžete ve středu 29. 5. od 12hod do 14hod v centru pro regionální rozvoj v Ústí nad Labem.
Zážitková pedagogika v boji proti alkoholismu
Dnes nás ve škole navštívila odbornice z protialkoholní léčebny a pomohla nám nahlédnout pod pokličku závislosti na alkoholu a jeho dopadu na zdraví člověka. Formou zážitkové pedagogiky si žáci osmého a devátého ročníku vyzkoušeli různé zdravotní následky alkoholismu. Za pomoci polyneuropatických ponožek a rukavic si vyzkoušeli projít pomyslnou cestu životem. Mohli si zkusit, jak procházející sousto a běžné lidské aktivity působí na jícnové varixy. Představili si, jak může absence potních a mazových žláz zkomplikovat společenský život a prohlédli si odstrašující fotografie celé řady průvodních nemocí. Přednáška byla opravdu zajímavá, místy pro silné povahy a moc ji doporučujeme. Velice děkujeme za přínosné informace.
CyberDay – Den kyberbezpečnosti
V úterý 23. dubna proběhl CyberDay – projektový den pro žáky II. stupně zaměřený na bezpečnost v on-line prostředí. Během celého dne se realizovala řada přednášek na téma: Kyberšikana a jak se efektivně bránit proti útočníkům, Nastavení mobilních aplikací pro bezpečnou komunikaci, Digitální stopa na internetu, ochrana osobních údajů a co je rizikový obsah, nebezpečí kybergroomingu a seznámení se s adiktologickými službami v oblasti nelátkových závislostí.
Odpolední blok byl určen pro rodiče, kde jsme v rámci diskuze probírali, jak zdravě přistupovat k mobilu, jak zdravě hrát či jak zdravě nastavit pravidla tak, aby u dětí nepropukla závislost na informačních technologiích. Projekt CyberDay doprovázela výstava informačních panelů s produkce e-bezpeci.cz (národního projektu prevence rizikového chování v on-line prostředí), která bude pro veřejnost k vidění ještě 14 dní.
vyhodnocení dotazníku žáků II. stupně
Sdílení Erasmus+

V rámci dalšího vzdělávání pedagogů proběhlo v pondělí 18.9.2023 sdílení zkušeností s dalšími pedagogy školy. Na tomto sdílení byly představeny výjezdy v rámci projektu Erasmus+ podporovaného EU. Účastníci mobilit seznámili své kolegy s metodickými postupy, zkušenostmi, kulturou a spoustou dalších zážitků ze svých cest. Na toto téma následně proběhla diskuze a odpovědělo se na případné dotazy. Dále jsme nastínili vizi pro další fungování v rámci projektu Erasmus+.
Den s němčinou
Během posledních týdnů školy jsme dostali s žáky 8. třídy milé pozvání na velkou konferenci Goethe institutu Praha s univerzitou JEP, kteří si v rámci česko-německé spolupráce připravili pro žáky několik zajímavých aktivit právě v prostorách nového Kampusu. My jsme se přihlásili na hru Autobahnspiel, ve které žáci cestovali po různých německých městech, dozvídali se zajímavé informace a plnili zábavné úkoly. Byli na tom tak dobře, že dokonce jedna z našich skupinek získala skvělé první místo. Byla jsem na ně neskutečně pyšná. Mezitím, co se žáci aktivně vzdělávali, jsem se s paní učitelkou Nikol Bártlovou účastnila setkání učitelů německého jazyka. Během setkání nám byly představeny nové aktivity a aktivizační hry do vyučovacích hodin, možné spolupráce s příhraničními městy a zajímavé projekty. Na závěr proběhla diskuze mezi pedagogy německého jazyka o úskalích a problémech, na které každý z nás jednou za čas narazí. Diskuze byla velice příjemná a naskytla nám zase nový náhled na výuka jazyka a její možné rozšíření. Doufáme, že v dalších letech opět dostaneme toto pozvání, bylo pro nás pro všechny opravdu obohacující a moc jsme si ho užili. Děkujeme.
Měsíc čtenářů jsme završili návštěvou knihoven
Některým našim vášnivým čtenářům přestává školní knihovna stačit, a proto jsme si chtěli rozšířit své obzory dále. Rozhodli jsme se prozkoumat knihovny v našem okolí. Žáci 6. třídy navštívili knihovnu v Povrlech. Paní Hamplová jim vysvětlila vše potřebné. Kdy mohou knihovnu navštívit, co k tomu potřebují, jak knihy do knihovny získává, jakým způsobem jsou knihy řazeny, podle čeho je žáci najdou, a hlavně na jak dlouho si je mohou vypůjčit. Po získání všech důležitých informací si každý z žáků našel knihu, do které se na chvíli začetl, a pak nám o ní vyprávěl. Protože žáci 7. a 8. třídy již knihovnu v Povrlech znají, navštívili ji v loňském roce, rozhodli jsme se pro návštěvu knihovny v Děčíně.
Menu pro změnu aneb food-fest na základce.
Máme tu další rok a je čas na nový týdenní projekt, který nás v rámci Ekoškoly posune dál. Vzhledem k tomu, že se letos zabýváme jídlem, bylo jasné i letošní zaměření projektu. Druhý stupeň se rozdělil do 10 skupin napříč ročníky a po dobu 3 dnů vyráběl, vařil, pekl, maloval a vystřihoval. Tématem byly alternativní formy stravování. Co mají v oblibě vegetariáni, co nesmí makrobiotici a jaká je vůbec bezlaktózová strava? To byly zásadní otázky v rámci projektu. Ve středu jsme celý projekt zakončili společnými prezentacemi, na kterých si každý mohl něco zakousnout a dozvědět se, co vlastně alternativní způsoby stravování představují. Na akci jsme přizvali i žáky z prvního stupně a myslíme, že si odnesli nejen plná bříška, ale i nějaké ty vědomosti.
videoprohlídka – zde
Beseda s panem farářem

Co je víra? Kdo byl Jan Hus? Co znamená „podobojí“? Co je bída? Co jsou mravy? Na tyto a další otázky nám pomohl nacházet odpovědi evangelický farář z Děčína. Pan Tomáš Matějovský navštívil naše „sedmáky“ v hodině dějepisu a pomohl nám pochopit otázky nejen středověkého člověka o životě, církvi a víře. Zdálo se, že žáky beseda zaujala, bohužel čas byl proti nám. Snad budeme mít příležitost nakouknout do smýšlení středověkých lidí někdy příště. Děkujeme.



