V pondělí 3. března jsme se vydali na exkurzi do Židovského Města v Praze. Hned od začátku jsem věděla, že to bude zajímavé, protože se to váže k látce, kterou teď probíráme v dějepise. Celou dobu jsem přemýšlela o tom, jak nespravedliví dokážeme jako lidé být a jak často odsuzujeme jiné jen kvůli jejich víře.
Židé v Praze žili v odděleném ghettu, kterému se dnes říká Josefov. Postupem času jich zde přibývalo, ale město nebylo nafukovací, takže často muselo v jednom domě žít i několik rodin. Navštívili jsme několik synagog, které sloužily jako židovská shromaždiště – dalo by se říct, že synagoga je pro Židy tím, čím je kostel pro křesťany. Do synagogy museli muži vždy vstupovat s pokrývkou hlavy, což bylo projevem úcty k Bohu.
Nejvíce mě zaujala Pinkasova synagoga, kde je na zdech napsáno 80 000 jmen obětí holokaustu. Číst tato jména a uvědomit si, kolik lidí bylo zavražděno jen kvůli lidské krutosti, bylo velmi silné a emotivní. Zvlášť mě zasáhly dětské kresby z Terezína. Bylo zvláštní vidět, jak děti ještě nevěděly, že za chvilku jejich život skončí.
Také jsme navštívili Starý židovský hřbitov, což bylo jedno z nejzajímavějších míst. Židé měli v Praze jen jedno místo na pohřbívání, a protože jim nebylo dovoleno pohřbívat jinde, museli mrtvá těla ukládat nad sebe, někdy až do deseti vrstev.
Marika Hamplová
Židovské město, které se nalézá v Josefově, což je část Prahy, jsme navštívili krásného slunečného dne. Celou cestu nás prováděla paní průvodkyně, které nám vždy ke každému místu řekla mnoho zajímavých informací. Naší první zastávkou byla Maiselova synagoga, která se nalézá poblíž Pražského orloje. V této synagoze jsme se také dozvěděli něco o judaismu. Poté jsme navštívili Pinkasovu synagogu v jejíž blízkosti se nachází nejstarší židovský hřbitov na území České republiky. Další synagoga, kterou jsme navštívili, se nazývala Staronová synagoga. Poslední zastávkou kterou jsme navštívili byla Španělská synagoga, která má úchvatnou výzdobu ve vnitřních prostorách. Tímto jsme ukončili naše putování po židovském městě.
Hynek Podzimek