4. třída vyhrává 1. místo v dopravní soutěži „Zlepšete dopravu s námi.“

A o co jde? Oslovila nás myšlenka, že se žáci i dospělí společně zamyslí a možná i vymyslí, jak by se dala zlepšit doprava, jak by se dala udělat doprava bezpečnější. Team „Dopraváci- školáci“ složený z vybraných žáků třídy, vymyslel a zrealizoval projekt nazvaný „Hledej zebru, aneb proč má zebra proužky?„

 

Motivace – každý den děti ve škole upozorňujeme, jak se mají chovat na silnici, když vystupují z autobusu a přechází vozovku, mluvíme o používání přechodů, jdeme jim příkladem, ale je to asi málo. Stále slyšíme o dopravních nehodách, které zavinili chodci. Často děti.

Nápad – co jsme tedy vymysleli? Po přečtení zadání soutěže mi v hlavě proběhla myšlenka, že místo reklam na levné parfémy, volební hesla na autobusech, by bylo dobré  vymyslet postavu, která bude humornou formou děti upozorňovat na to, jak se mají chovat, když vystupují z autobusu a přecházejí vozovku. Podařilo se nám vymyslet postavičku, která by děti upozorňovala místo nás „dospěláků“, když zrovna nejsme s naším dítětem, vnukem na možná nebezpečí.

Realizace nápadu – vymyslíme slogany na autobusy. S tím nám pomohla Kája Suková. Děti/chodci se pomocí nápisů  na autobusech dozví, jak je důležité chodit přes přechod.

Ukázka některých sloganů – do vozovky nevběhni, na zebru se spolehni. Nepřecházej za busem, sic to skončí funusem. Svoji zebru najít zkus, neobcházej autobus.

Vymyslíme podobu poutačů v okolí přechodů. V okolí  zastávek budou děti/chodci, hledat postavičku, která bude u přechodů a z dálky bude  dobře viditelná. S žáky jsme vybrali postavu zebry, která žáky a děti provází již od MŠ. Zebra=přechod.

Výroba autobusu. Vymysleli jsme model autobusu s reklamními slogany. Vybrali jsme realizační tým, který naši společnou myšlenku přiváděl k životu, vyráběl, natáčel a daboval.

A co dál? Chtěli bychom  náš vítězný projekt  zrealizovat ve spolupráci s  dopravní policií, obcí a šikovnými dobrovolníky z řad větších žáků a rodičů.

V okolí naší školy a školky vytvořit malé naučné dopravní hřiště- silnice, přechody, dopravní značky. Pokud by to bylo možné, tak bychom tyto značky a poutače  naší zebry,  umístili i  po naší obci. Děti i já věříme, že se třeba najde nějaká firma, která by zrealizovala náš nápad „reklamních poutačů“ na autobusech: Zebra, která promlouvá k dětem a poutače u zastávek a přechodů.

Zaujalo vás to a chcete vidět výtvarné práce a video? Na stránkách školy bude odkaz a fotografie našeho vítězného projektu.

Mám za žáky velkou radost, protože v této divné době našli čas a chuť se zapojit do soutěže.

S pozdravem
Mgr. K. Kubíčková a tým 4. třídy.